دسته‌بندی نشده

فلزات پر کاربرد در جواهر سازی

اگر شما می‌ خواهید مشغول به شغل جواهر سازی شوید باید به خوبی فلزاتی که در این شغل پرکاربرد هستند را بشناسید. برای طراحی هر یک از جواهرات نیاز است که فلزات پر کاربرد را از نظر ارزشمند بودن و همچنین از نظر کارایی مورد بررسی قرار دهید و سپس جهت طراحی جواهرات مورد استفاده قرار دهید. توجه داشته باشید که برای وارد شدن به این شغل نیاز است به خوبی هر یک از فلزات را از تمامی جهات بررسی کنید و با افرادی که در این شغل حرفه ای هستند مشورت نمایید.
برخی از مهمترین فلزاتی که در جواهر سازی پرکاربرد می باشند را اگر نشناسید نمی توانید بهترین جواهرات را در زیورآلات متنوع به کار ببرید. توجه داشته باشید که پیش از خریداری هر یک از فلزات باید کاربرد آنها را جهت جواهرسازی بشناسید و ارزشمند بودنشان را به خوبی بررسی کنید. هر یک از افرادی که در زمینه طراحی جواهرات فعالیت می‌ کنند می‌ توانند به شما مشورت های لازم را جهت طراحی انواع جواهرآلات ارائه دهند. برخی از مهمترین فلزاتی که شما می ‌توانید در جواهرسازی مورد استفاده قرار دهید را در ادامه معرفی می کنیم.

معرفی فلزات پر کاربرد در جواهر سازی

برخی از اصلی ترین و مهمترین فلزاتی که جواهر سازی کاربرد زیادی دارند و شما باید به خوبی با آنها آشنایی داشته باشید عبارت هستند از :
1. ایندیوم :
این فلز یکی از فلزات کمیاب به شمار می‌ رود که آن را از فرایند سنگ معدن آهن سرب و مس به دست می ‌آورند. در بالاترین میزان خلوص این فلز را شما می ‌توانید به رنگ سفید مورد استفاده قرار دهید. ظاهر براق و انعطاف پذیری بالای این فلز یکی از مهمترین و اصلی ترین ویژگی هایش می باشد. برای اولین بار جهت پوشش دهی بلبرینگ موتورهای هواپیما از این فلز استفاده می‌کرده‌ اند. امروزه برای جواهرسازی این فلز کاربرد زیادی از خود نشان می دهد.
2. رنیوم :
نقطه جوش بسیار بالای این فلز یکی از مهم ترین و اصلی ترین ویژگی های آن می باشد که در بسیاری از جواهرات این فلز به کار برده می شود چرا که خاصیت بسیار زیادی دارد.
3. اسمیم :
به عنوان یکی از چگالی ترین عناصر فلزات پرکاربرد در جواهر سازی می توانیم این فلز را معرفی کنیم. از این فلز برای سخت کردن انواع آلیاژهای پلاتین استفاده می‌ کنند. توجه داشته باشید که استفاده از این فلز تا حدودی خطرناک است و به چشم و پوست شما امکان دارد که آسیب وارد کند. بنابراین باید با احتیاط برای تولید جواهرات از این فلز استفاده نمایید.
4. طلا :
فلز طلا به دلیل انعطاف پذیری و دوام بسیار بالایی که دارد به عنوان یکی از پرفروش ترین و محبوب ترین فلزات روی زمین شناخته می شود. کاربرد طلا برای مصارف زینتی و صنعتی گسترده‌ تر از دیگر فلزات می باشد. رسانایی این فلز موجب شده که از آن در بسیاری از صنایع الکترونیکی نیز استفاده کنند. شما باید به خوبی بدانید که فلز طلا یکی از بهترین و باکیفیت ترین فلزات برای جواهرسازی به شمار می ‌رود.
5. پلاتین :
یکی دیگر از فلزاتی که برای جواهرسازی و مصارف زینتی کاربرد گسترده ‌ای دارد و طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است این فلز می باشد. همچنین شما باید به خوبی بدانید که در صنایع متنوع مانند هوانوردی و دندانپزشکی از این فلز استفاده می‌ کنند. یکی از مهم ترین ویژگی ‌های این فلز چگالی بالای ضد خوردگی و انعطاف پذیری مناسب آن می باشد.
6. رودیم :
به عنوان یکی از گران ترین فلزات در جهان باید بدانید که این فلز ارزش زیادی دارد. به دلیل بازتابندگی نور در بسیاری از سنگ ها و همچنین جواهرسازی این فلز را بسیار مورد استفاده قرار می‌ دهند. بسیاری از افرادی که به تازگی وارد شغل جواهر سازی شده ‌اند از این فلز استفاده می‌ کنند تا جواهرات بی‌ نظیری را طراحی نمایند. در واقع شما باید به خوبی بدانید جواهراتی که با این فلز طراحی می شوند ارزش خرید بسیار بالایی به خود اختصاص می ‌دهند.
7. روتنیم :
از این فلز جهت افزایش دادن بخشیدن به استحکام جواهرات و مقاومت آنها استفاده خواهد شد. شما باید به خوبی بدانید که از این فلز برای ساخت لوازم الکترونیکی هم بسیار استفاده می کنند.

تهیه شده توسط گروه جی سی ابزار)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *