آموزشی

الماس ; این سنگ خاص

گوهرشناسی

الماس ; این سنگ خاص

الماس یکی از سنگ‌های قیمتی و یکی از آلوتروپهای کربن است که در فشارهای بالا پایدار است. این سنگ در حالت پایدار دارای ساختار بلندروی (مکعبی) است. الماس ساختار منشوری نیز دارد که این ساختار بصورت شبه‌پایدار در طبیعت به صورت کانی لونسدالنیتی وجود دارد.

الماس، سنگ متولدین ماه آوریل و پرمصرف‌ترین سنگ قیمتی است که معمولاً در حلقه‌های نامزدی به کار می‌رود. این گوهر از کربن خالص تشکیل شده و سیستم تبلور آن کوبیک است. وزن مخصوص الماس 3.5، ضریب شکست آن 2.42 و سختی آن در مقیاس موس، معادل 10 است.

الماس به رنگهای مختلف پیدا می‌شود و از سنگهای کیمبرلیتی که از اعماق زیاد منشا گرفته‌اند، همراه است. در رسوبات رودخانه‌ای نیز به صورت پلاسر یافت می‌شود. بیشترین بخش الماس جهان امروزه از معادن الماس واقع در کشورهای آفریقایی استخراج می‌گردد.

الماس به صورت طبیعی تحت فشارهای زیاد اعماق زمین و در طول دوره‌های زمانی طولانی شکل می‌گیرد. اما در آزمایشگاه می‌توان به کمک دو فرآیند مجزا در زمانی بسیار کوتاهتر الماس تولید کرد. فرآیند فشار بالا – دما بالا (HPHT) اساساً تقلیدی است از فرآیند طبیعی شکل‌گیری الماس، در حالی که فرآیند رسوب‌گیری بخار شیمیایی (CVD) دقیقاً خلاف آن عمل می‌کند.

بیشتر الماس‌های طبیعی در دمای بالا و فشار در عمق 140 تا 190 کیلومتر (87 تا 118 مایل) در گوشته زمین تشکیل شده‌اند. کربن حاوی مواد معدنی منبع کربن را فراهم می‌کند و رشد آن در طول دوره‌های 1 تا 3 میلیارد سال (25 تا 75 درصد از سن زمین) رخ می‌دهد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *